Üye Girişi

 

Yoga Uzmanı Olma Serüveninde  Kendinize Soracağınız Sorular

Yoga öğretme isteğiniz varsa ya da yoga pratiğinizde uzmanlaşma programı ile derinleşmek istiyorsanız, kişisel yoga deneyiminizin ve yoga felsefesi ve pratiği ile ilgili ihtiyaçlarınızın farkında olmanız gerekir. Bütün bunları bilmeniz, bireysel deneyim sürecinizi, alacağınız profesyonel desteği ve kişisel pratiğinizi destekleyecek bir program bulmanızda size yardımcı olacaktır.

Hangi Yoga stilini uzmanlaşmak istersiniz?

En bilinen stiller şunlardır: Ananda, Ashtanga, Bikram, Iyengar, Integral, Kripalu, Kundalini, Sivananda ve Vinyasa.

Saygı  duyduğunuz ve birlikte çalışmak istediğiniz uzmanlar var mı?

Yoga uzmanı olmaya karar vermeden önce yeterince yoga uygulaması yapmış olmanız ve/veya uzmanı olmak istediğiniz  stilin size uygun olup olmadığını fark edecek kadar o stilde seanslara katılmış olmanız doğru olandır. Yer, zaman ve benzeri mazeretlerden dolayı bunu yapamadığınız takdirde, birlikte çalışmayı istediğiniz uzmanın başlangıç düzeyi sınıfına veya ilgili uzmanın  workshop’una katılmak olumlu bir adım olacaktır.

Belirli bir grupla mı çalışmak istersiniz?

Programın yetişkin uzmanlığı, hamilelik uzmanlığı , yoga terapi gibi belirli özel alanlar içerip içermediğini öğrenin.

Öğrenme biçiminiz nedir?

Uzmanlık programının süresini ve uzmanın öğretme biçimini göz önüne alın.

Seçtiğiniz uzmanlaşma programının  ödev ve program yoğunluğu sizin yaşam stilinize ne kadar uygun?

Buna özellikle dikkatinizi çekmek istiyoruz çünkü uzmanlık programları konaklamalı, haftalık yoğun seanslar ya da hafta sonu yoğunluklu olabilir.

Program süresince kendinizi  rahat hissedeceğiniz merkez lokasyonu neresi olabilir?

Merkez  lokasyonları Ashram, stüdyo ya da  ev tipi daireler olabilir.  Konaklayacağınız  bir program seçecekseniz,  kalınacak yerlerin özel beslenme programınıza  ya da yaşam stilinize uygun olup olmadığından emin olun.

Seçeceğiniz merkeze soracağınız sorular:

Seçeceğiniz merkeze soru sormaktan çekinmeyin. Merkezlerin çoğu katılımcılardan zaman ve para talep eder. Sizin için uygun olan programı bulmak için çaba gösterin.

Merkez şimdiye kadar kaç  uzmanlık programı verdi ?

Merkez hakkında referans alma ihtiyacındaysanız, daha önce mezun olmuş ve/veya hali hazırda yoga uzmanlığı yapan eski mezunlarla iletişim kurma dileğinizi merkeze bildirin. Önerilen uzmanlardan 2-3 tanesi ile diyoloğa girin, mümkünse en az birinin seanslarını takip edip programla ilgili fikirlerini alın.

Program neleri içeriyor ve programın sunumu nasıl yapılacak?

Programın nasıl bir formatı olduğunu ve hangi konuları içerdiğini öğrenerek, size özel öğrenme biçimlerine uygunluğunu kontrol edin. 

Uzmanlar kimlerden oluşuyor?

Lider uzmanlarla ve diğer uzman grubuyla  ne kadar zaman geçirileceği öğreniniz.

Lider uzmanların deneyimi nedir?

Lider uzmanların, uzmanlık verdikleri alanlarda iyi öğrenim görmüş ve deneyimli olduklarından emin olun.

Değerlendirme süreci nasıl olacak?

Programı başarıyla bitirmek için katılımcıdan neler beklendiğini  ve ölçme ve değerlendirmenin nasıl yapılacağını mutlaka öğrenin.

Mentorlük  programı mevcut mu?

Bu rehberliğin programa dahil olması sizin için büyük bir avantaj. Çünkü mentörlük sınıf formatının dışında katılımcıya daha bireysel bir hizmet veren , öğrenme sürecini pekiştiren faydalı bir yöntemdir.

Program uzmanı destekleyen ve/veya bağlayan maddeler içeriyor mu?

Eğer varsa; uzmanı destekleyen ve/veya bağlayan şartlarla ilgili bilgi alın ve katılımcı adaylarıyla  hangi koşullarda sözleşme yapıldığını öğrenin.

Programın  fiyatı nedir ve ödeme koşulları nelerdir?

İhtiyaçlarınıza uygun ödeme koşullarından haberdar olun.Öngörülemeyen bir mazeretinizden dolayı  programı tamamlamada  sorunla karşılaşırsanız, telafinin mümkün olup olmadığını öğrenin.