Üye Girişi

Neden Yoga Yapmalısınız? 

Stresden arındırır: 
Yoga uygulaması  bedenimizde birikmiş olan stresin fiziksel etkilerini azaltır. Bedenimizin , strese verdiği tepkiler ilkel içgüdüler yoluyladır. Bu süreç  sempatik sinir sistemi ve hormon yollarının aktive olmasıyla, adrenalin bezlerinden  stres hormonunun –kortisolün- serbest bırakılmasıyla oluşur. Tıpta, kortisol  seviyesi stresin etkisini ölçmek için referans olarak alınır. Yoga uygulaması  kortisol seviyesinin düşmesini sağlar.  Yoga sınıflarının çoğu  dinlenme pozu olan savasana ile biter çünkü savasana stres düzeyinin daha da düşmesini sağlar.

Acıyı dindirir:
Acıdan özgürleşebilirsiniz. Çalışmalar göstermiştir ki, yoga asana uygulaması ya da /ve meditasyon yapmak kanser, çoklu skolyoz, bağışıklık sistemi  hastalıkları , yüksek tansiyon, artrit, sırt,  boyun ağrıları ve diğer kronik rahatsızlıkların verdiği acıyı azaltır. 

Daha  verimli nefes almamızı sağlar:
Nefes alma biçimimizi değiştirerek, bedenimizin deneyimini ve strese verdiği tepkiyi değiştirebiliriz. Yoga uygulamasından alabileceğimiz en önemli faydalardan biri de bu olabilir. Yoga, pranayama adı verilen nefes uygulamalarını da içerir. Pranayama strese verdiğimiz tepkiyi azaltırken, akciğer kapasitemizi artırır ve gevşememizi sağlar. Birçok pranayama uygulaması yavaşlamaya ve nefesin derinleşmesine olanak tanır. Bu da, bedenin parasempatik sistemini aktive eder.

Esneklik:
Yoga, vücüdumuzun  esnemesini  sağladığı için ve hareket kabiliyetimizi de arttırır. Zamanla ligamentler, tendonlar ve kaslar uzar, esnekliğimiz artar.

Güç Kazanma:
Düzenli bir yoga uygulaması bedenimizdeki kas gerilimini azaltıp, bütün kaslarımızı  kullanmamızı sağlayarak  baştan aşağı  gücümüzü artırır.
 

Kilo kontrolü:  
Yoganın kilo kaybına dair etkileri gözleme ya da deneyime dayalı kanıtlara dayansa da, yoga eğitmenleri, öğrenciler ve yoga uygulayıcıları yoganın kilo kaybına destek olduğu konusunda  hemfikirdir. Kilo kontrolü konusunda uzmanlaşan ve çok hafif yoga uygulamalarının bile bu konuda yardımcı olduğunu  öngören  birçok eğitmen vardır. Zayıflamak için en zorlayıcı yoga uygulamalarına yönelmemiz  gerekmez. Yoga  beslenme  alışkanlıklarımızı ve bedenimizi  bir bütün olarak algılamanızı sağlayarak  kendimize dair olumlu  bir bakış açısı geliştirmemize yardım eder.

Kilo geçmişleri, fiziksel aktiviteleri, sağlık geçmişleri ve beslenme alışkanlıkları  takip edilmiş 50 li yaşlarını süren 15.500 yetişkin üzerinde  10 yıl boyunca sürdürülen bir  çalışma düzenli yoga uygulamasının  yaşa bağlı kilo alma sorununu kontrol altına aldığını gözler önüne sermiştir. 

Dolaşımı düzenler:
Yoga, hücrelerimize bol oksijenli kan pompa ederek dolaşımı düzenler. 

Kalp ve damar sistemimizi onarır ve yeniler:
Çok hafif bir yoga uygulaması bile kalp atışımızı yavaşlatarak, dayanıklılığımızı ve oksijen alımımızı artırır, kalp ve damar sistemimize ilişkin faydalar sağlar.    

Varoluş:
Yoga, bizi ana getirir. Daha çok uygulama yaptıkça çevremize ve dünyaya dair farkındalığımız artar. Konsantrasyon ve  koordinasyon kabiliyetimizi artırır ve hafızamızı geliştirir.

İç huzur:
Devamlı bir yoga uygulamasının meditatif etkileri, iç huzurumuzu  ve sukuneti bulmamıza yardımcı olur.